Jak odstranit skvrny na oblečení? Poradíme vám

Všichni jste to zažili – ten okamžik, kdy nešťastná náhoda zničila váš oblíbený kousek oblečení. Ať už se jedná o nečekaně rozlitou sklenici vína nebo záhadnou mastnou skvrnu, která se objevila při vaření, skvrny na oblečení vás mohou nejednou pěkně potrápit. Naštěstí existují osvědčené metody a triky, které vám pomohou vrátit oblečení jeho původní krásu.

 

škvrna od make-upu

Nečekejte a reagujte co nejrychleji

Klíčem k úspěšnému odstranění skvrn z oblečení je rychlá reakce. Čím dříve začnete skvrnu ošetřovat, tím lépe.

 

Jakmile si tedy skvrny všimnete, namočte ji do studené vody nebo použijte vhodný prací prostředek, abyste zabránili jejímu zaschnutí a usazení v tkanině.

 

Tento jednoduchý, ale účinný krok může mít zásadní význam pro udržení vašeho oblíbeného oděvu v bezvadném stavu.

 

Tipy na domácí prostředky pro odstranění skvrn na oblečení

Mezi jednoduché a účinné metody odstraňování skvrn patří řada klasických domácích prostředků, které se často vyskytují v každé domácnosti. Mezi oblíbené patří například bílý ocet a jedlá soda, které dokáží zázraky proti mastným skvrnám. Citronová šťáva je skvělým pomocníkem při odstraňování skvrn od potu.

 

Tyto výrobky jsou nejen cenově dostupné, ale také šetrné k životnímu prostředí a často účinnější než komerční čisticí prostředky.

 

Můžete použít také žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo, které je k dostání v mnoha drogeriích, je další spolehlivou možností, jak odstranit skvrny z oblečení. Pokud jste toto zázračné mýdlo ještě nezařadili do své domácnosti, rozhodně se vyplatí do něj investovat.

 

Při odstraňování skvrn z barevných nebo černých tkanin však buďte opatrní. Žlučové mýdlo může být tak účinné, že někdy může vybělit barvu oblečení.

 

Jak si poradit s různými druhy skvrn?

praní skvrn na oblečení

Každá skvrna vyžaduje zvláštní přístup:

  • Skvrny od vína

Na skvrny od vína použijte směs soli a citronové šťávy. Sůl pohltí přebytečnou tekutinu a citron pomůže rozpustit barevné pigmenty. Na odolnější skvrny použijte směs bílého octa a vody.

 

  • Skvrny od oleje

Skvrny od oleje jsou náročnější. Naneste na ně tenkou vrstvu jedlé sody, která olej pohltí, a poté oblečení vyperte v teplé vodě.

 

  • Skvrny od inkoustu

Na inkoust použijte alkohol nebo odlakovač na nehty. Použití těchto látek pomůže rozpustit inkoust a usnadní jeho odstranění. Po odstranění skvrny opláchněte oděv studenou vodou.

 

  • Skvrny od make-upu

Naneste na skvrnu odličovač nebo alkohol, který pomůže make-up rozpustit. Poté skvrnu jemně opláchněte studenou vodou. V případě potřeby postup opakujte a poté oblečení vyperte jako obvykle.

 

  • Skvrny od krvi

Skvrny od krve ošetřujte pouze studenou vodou, protože teplá voda může krev zafixovat do tkaniny. 

 

Na skvrnu naneste solný roztok nebo jemný prací prostředek. Poté oděv opláchněte a vyperte jako obvykle

 

  • Skvrny od kečupu nebo omáčky

Přebytečný kečup nebo omáčku odstraňte nožem nebo vidličkou, abyste se vyhnuli jejich vtírání do látky. Poté látku opláchněte z rubové strany proudem studené vody.

 

Následně do oděvu vetřete vybraný tekutý prací prostředek a vyperte jej jako obvykle podle symbolů na štítku oděvu.

 

Nezapomeňte na správnou péči o tkaniny

Při odstraňování skvrn je stejně důležité pamatovat na péči o tkaniny. Různé materiály vyžadují různé metody čištění a ne všechny čisticí prostředky jsou vhodné pro každý typ tkaniny.

 

Například jemné tkaniny, jako je hedvábí a vlna, mohou být poškozeny příliš agresivními chemikáliemi nebo vysokými teplotami. Proto je vždy důležité zkontrolovat štítek se symbolem pro praní a dodržovat doporučené pokyny.


Pokud si nejste jisti, vždy volte šetrnější metody čištění a vyhněte se používání silných chemikálií. Pamatujte, že správná péče o tkaniny zajistí nejen účinné odstranění skvrn, ale také pomůže udržet vaše oblečení déle v dobrém stavu.

 

praní oblečení

Voňavé oblečení beze skvrn

Po úspěšném odstranění skvrn je důležité nezapomenout na poslední krok – přidání vůně do prádla. Zde přichází na scénu naše exkluzivní řada parfémů na praní, které dodají vašemu oblečení svěží a neodolatelnou vůni.


Díky širokému výběru vůní si můžete vybrat přesně takovou, která nejvíce vyhovuje vašemu stylu a preferencím. Váš oblíbený kousek tak bude nejen skvěle vypadat, ale také vonět.

Zpět do obchodu