Co je parfém a jaký je rozdíl mezi parfémem, toaletní vodou a kolínskou vodou?

Určitě jsme se všichni při výběru parfému v obchodě setkali se zkratkami EdT, EdP, EdC. Většinou nevíme, co tyto tajemné zkratky znamenají, jak se orientovat v řadě parfémů a jak si vybrat vhodný produkt do práce, na večerní příležitost či na teplé letní dny. Poradíme vám, jak se lépe vyznat ve ve spleti zkratek a vybrat správnou koncentraci parfému pro každou příležitost.

 

Žena si nanáší parfém

To, zda se flakónu s oblíbenou vůní přiřadí označení kolínská voda, parfémovaná voda, toaletní voda nebo parfém, závisí na podílu parfémové kompozice – parfémovaného oleje – v koncentrovaném lihu. Čím vyšší je podíl vonných složek v lihu, tím koncentrovanější a trvanlivější je vůně. 

 

Chcete-li se cítit příjemně a svěže během pobytu doma či v přírodě, sáhněte po flakónu s označením EdC (Eau de Cologne), neboli kolínská voda, která obsahuje 3 – 5 % vonných látek. Vůni si zachová 2 až 3 hodiny, proto je třeba ji aplikovat častěji.

 

O něco vyšší podíl vonných esencí naleznete v EdT (Eau de Toilette), tedy toaletní vodě, která má podíl vonných olejů až 8 %. Hodí se pro denní nošení a do práce, protože svou intenzitou nebude rušit lidi ve vašem okolí. Její vůně vydrží přibližně 4 hodiny, proto pokud ji chcete cítit po celý den, budete si ji muset přibalit do kabelky a odpoledne aplikaci zopakovat.


Pokud chcete, aby vaše vůně vynikala celý den, nebo chcete zazářit na večerním rande, určitě sáhněte po flakónu s označením EdP (Eau de Parfum) – parfémovaná voda. Koncentrace vonných látek je 8 – 15 %. Je to zlatá střední cesta mezi toaletní vodou a parfémem, protože její trvání je 5 až 6 hodin, stačí ji tedy aplikovat jednou denně.

 

Flakony s parfémy

Symbolem luxusu, který si touží dopřát snad každá žena, je flakón s označením P – parfém. Koncentrace vonných esencí v něm se pohybuje kolem 30 %. Skvěle se hodí pro speciální příležitosti či večerní události, kdy chcete okolí okouzlit jedinečnou a intenzivní vůní. Parfém vám zároveň dodá pocit výjimečnosti a podtrhne vaši osobnost.

 

Úžasné parfémy s krásnými a výjimečnými vůněmi si můžete vybrat také z nabídky parfémů značky Puella. Vyznačují se vysokým podílem vonných esencí, a to až 25 %. Vybrat si můžete ze šesti vůní Puella, které jsou typické pro tuto značku.

Parfém EmiJa vás osloví harmonií ovocných a kořeněných tónů doplněných o podtón čokolády a vanilky. Queenka překvapí spojením jemných a sladkých letních tónů osvěžujícího ovoce, květů pomeranče, podmanivého jasmínu, omamné vanilky a exotického pačuli. First Dream nabízí rafinovanost spojení sametových tónů vanilky a radostné svěžesti levandule. Double Y ozdobí každou ženu elegancí květu ylang ylang a jiskřivou svěžestí pomerančových květů a jablka s jemným podtónem cedrového dřeva a pudrové noty.


Nakonec zde máme také dvě unisex vůně. Frayo je magnetická sportovně-elegantní vůně, ve které se pojí svěží mandarinka, malina, aromatický černý rybíz, jemná růže, s kapkou podmanivého jasmínu, elegantního ambra a pudrového pižma. JaLu v sobě ukrývá sladkou svěžest ovocných složek, spojenou s pocitem čistoty vytvořeným eukalyptem a aldehydickými tóny, jemně podtrženými santalem, pačuli a pudrovou notou.

 

Parfém Puella

Slavný módní návrhář Christian Dior jednou řekl: „Parfém napoví o ženě víc než její rukopis."

 

Ať už si zvolíte jemnou toaletní vodu, výraznější parfémovanou vodu nebo podmanivý parfém, v každém případě nechte promluvit vaši vůni za vás.

Zpět do obchodu