Péče o pokožku v létě: jak na dovolené nezestárnout?

Letní sluníčko nám vytahuje pihy na nose, opaluje nám čela i jiné části těla a těší nás svou přítomností. Léto si mnozí z nás spojují s odpočinkem, slunečnými dny a dlouhými večery. Nicméně, pro kůži těla to může být výzva. Během letních měsíců je pokožka vystavena většímu množství slunečního záření, vyšším teplotám a změnám v prostředí, což může mít negativní dopad na její zdraví. Pojďme se podívat, jak pečovat o pokožku těla (nejen) v létě.

 

Proč je léto specifické pro naši pokožku? 

 

Léto přináší mnoho příjemných zážitků, ale také výzev pro naši pokožku. Slunečné dny, které nám v zimě tak moc chyběly, si konečně užíváme naplno. No je to právě sluneční záření, které může během letních měsíců způsobit spoustu problémů, jako jsou spáleniny, předčasné stárnutí pokožky či dokonce riziko vzniku rakoviny kůže. Ultrafialové (UV) záření, které je součástí slunečního světla, se rozděluje do dvou hlavních typů: UVA a UVB.

 

  • UVA záření proniká hlouběji do pokožky a je zodpovědné za její předčasné stárnutí (vrásky, ztráty pružnosti) a vznik pigmentových skvrn.
  • UVB záření způsobuje spáleniny, které mohou poškodit vrchní vrstvu kůže, a to může vést k zánětům a poškození DNA buněk.

 

Naše pokožka má přirozený obranný mechanismus, ale během léta je tento mechanismus vystaven velkému tlaku, zvláště pokud se slunci vystavujeme déle a bez ochrany.

Jak fungují krémy na opalování?

 

Krémy na opalování jsou klíčovým nástrojem v ochraně pokožky před slunečním zářením. Jejich účinnost je založena na ochranných faktorech, které blokují nebo absorbují UV záření. V současnosti existují různé typy opalovacích krémů, které se liší ve stupni ochrany a způsobu působení.

 

SPF (Sun Protection Factor) je číslo, které udává úroveň ochrany proti UVB záření. Například SPF 30 znamená, že pokožka je chráněna před spálením 30-krát déle než bez ochrany. Pokud se tedy s opalovacím krémem s SPF 30 natřete, můžete teoreticky zůstat na slunci 30-krát déle bez spálení, než kdybyste žádný ochranný prostředek nepoužili. Samozřejmě, tato matematika je pouze teoretická, protože účinnost závisí také na jiných faktorech, jako je pocení, voda, nebo intenzita slunečního záření.

 

SPF, Sun Protection Factor, je ukazatel ochrany proti UVB záření, které způsobuje spáleniny. Čím vyšší SPF, tím větší ochranu poskytuje proti UVB. Nicméně, SPF neposkytuje úplnou ochranu před všemi typy poškození pokožky. Proto je důležité při výběru opalovacího krému zohlednit také ochranu proti UVA záření.

 

Existují tři hlavní typy opalovacích krémů:

  1. Chemické filtry absorbují UV záření a přeměňují jej na teplo, které se následně uvolňuje z pokožky.
  2. Fyzikální filtry (minerální filtry) jako oxid zinečnatý a titanový oxid vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, která odráží sluneční záření.
  3. Hybridní filtry kombinují oba způsoby ochrany a nabízejí vyváženou ochranu.

 

Je důležité, abyste si vybrali opalovací krém se správným SPF v závislosti na typu vaší pokožky, délce pobytu na slunci a intenzitě slunečního záření. Pro většinu lidí je doporučeno používat SPF 30 až 50.

 

Opalovací krém nanášejte v dostatečném množství a pravidelně natírání opakujte. Většina lidí nanáší příliš tenkou vrstvu, čímž se snižuje účinnost ochrany. Pokud se opalujete, nezapomínejte krém natírat i každé dvě hodiny, a to i v případě, že máte voděodolný produkt.

Jak pečovat o pokožku v létě?

 

Letní péče o pokožku je specifická a měla by obsahovat ochranu před sluncem a také dostatečnou hydrataci a regeneraci pokožky po opalování.

   

   1. Ochrana před sluncem

Jak jsme již zmínili, důležité je pravidelně používat opalovací krémy s vhodným SPF. Nezapomínejte na ochranu citlivých částí těla, jako jsou rty, uši a pokožka kolem očí. Pro tyto oblasti máme na trhu speciální balzámy s SPF.

 

    2 .Hydratace pokožky

Vysoké teploty a sluneční záření mohou pokožku vysušovat. Proto je nezbytné zajistit její dostatečnou hydrataci. Používejte kvalitní krémy na ruce, tělová mléka nebo oleje s hydratačními složkami jako aloe vera, glycerin či kyselina hyaluronová. Krém na opalování je stejně důležitý jako krém po opalování, který pokožku ošetří po náročném dni na sluníčku. Používejte přípravky, které pomohou obnovit přirozenou rovnováhu pokožky.

 

    3. Peeling

Pravidelný peeling pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšuje cirkulaci. V létě je to důležité, protože potřebujete zabránit, aby se vám ucpávaly póry a tvořily vyrážky nebo záněty. Používejte jemné peelingy, abyste pokožku nezranili. Pokud je vaše pokožka velmi citlivá, peelingu se vyhněte a použijte jiné alternativy.

 

    4. Regenerace po opálení

Po dni strávenom na slniečku je nevyhnutné pokožku upokojiť a regenerovať. Po opálení je ideálne použiť produkty s aloe vera, panthenolom alebo vitamínom E, ktoré majú upokojujúci účinok a podporujú hojenie pokožky. Na dovolenku si pribaľte aj krém na popáleniny, prípadne upokojujúci krém alebo sprej, ktorý vás zbaví pálenia. 

    

    5. Pitný režim

Neplatí to jen o létě. Voda je náš nejlepší kamarád v boji proti únavě a nepříjemným důsledkům dehydratace. Suchá či šupinatá pokožka může být důsledkem toho, že přijímáte méně tekutin, než byste měli. Dehydrovaná pleť je pak náchylnější k podráždění a stárnutí.

 

    6. Nezapomínejte, že...

V létě se kromě slunečního záření setkáváme na nás působí i jiné faktory, které ovlivňují zdraví pokožky. Například:

  • Vlhkost a pocení mohou vést k ucpání pórů, což způsobuje akné a záněty. Proto je si pleť vyčistěte alespoň jednou denně, abyste odstranili nečistoty.
  • Chlor a sůl v bazénech a moři mohou pokožku vysušovat. Po koupání si dopřejte koupel s voňavou pěnou, osprchujte se v čisté vodě a na pokožku používejte hydratační krém.

Léto může být pro pokožku výzvou, ale se správnou péčí a ochranou se můžete vyhnout mnoha problémům. Pravidelná aplikace opalovacích krémů, hydratace pokožky a její regenerace po slunění jsou základem krásné a zdravé pokožky po celý rok. Nezapomínejte se o svoji pokožku starat, abyste si užívaly léta bez obav o její zdraví!