Šíří se zápach z vaší pračky? Zde je návod, jak s ním bojovat

Všimli jste si v poslední době zvláštního zápachu, který vychází z vaší pračky? Mnozí z nás se už nejednou setkali s tímto problémem. Dobrou zprávou však je, že existuje několik jednoduchých kroků, které můžete udělat, aby vaše pračka opět svěže voněla.

 

V tomto článku si povíme o tom, co způsobuje zápach v pračce, podíváme se na to, jak tento zápach odstranit a ukážeme také tipy, jak mu správnými kroky předcházet.

zapáchající pračka

Proč začne pračka zapáchat?

 • Zaschlé nečistoty a usazeniny

Jedním z nejčastějších viníků nepříjemného zápachu z pračky je hromadění zbytků pracího prostředku a aviváže. Tyto výrobky obsahují vonné látky a chemikálie, které se mohou zachytit v těsnění nebo hadicích, a ty mohou po nějaké době začít zapáchat.

 

 • Bakterie a plísně

Dalším pachatelem jsou bakterie a plísně. Pokud necháte vlhké oblečení v pračce příliš dlouho po skončení pracího cyklu, vytvoříte ideální prostředí pro mikroby způsobující zápach.

 

Po skončení pracího cyklu proto vždy hned z pračky vyjměte oblečení a nechte otevřená její dvířka, abyste umožnili vzduchu cirkulovat.

 

 • Zapomenutý kus oblečení

Občas se stane, že v pračce zapomeneme nenápadný kus prádla, například ponožku. Toto oblečení je pak dlouho mokré a stává se také živnou půdou pro mikroorganismy.

 

 • Delší doba nečinnosti

Pokud se pračka delší dobu nepoužívá, zůstává v hadicích a nádržích voda, která může začít zapáchat. Zavřená dvířka a nevětraná nádoba na prací prostředek vytvářejí totiž ideální podmínky pro tvorbu plísní.

 

otevřená dvířka na pračce

 • Nerozpuštěný nebo nekvalitní prášek

Prášek se u krátkých programů nemusí úplně rozpustit a na povrchu bubnu vytváří tenký film, ve kterém se rozmnoží bakterie.

 

Zápach však může způsobovat i nekvalitní nebo levný prací prostředek, který se dobře nerozpouští nebo ucpává pračku.

 

Jak odstranit zápach z pračky?

Chcete-li odstranit zápach vycházející z pračky, je třeba, abyste provedli hloubkové čištění. Jednoduché a cenově dostupné prostředky, které můžete vyzkoušet ihned, naleznete také ve vlastní kuchyni.

 

 • Místo pracího prostředku nalijte do pračky 2 šálky bílého octa a zapněte prázdnou pračku bez prádla na 90 °C. Ocet pračku vydezinfikuje a účinně odstraní zápach. Po skončení pracího cyklu otřete těsnění dvířek a nechte dvířka otevřená, aby zcela vyschla.
 • Pokud zapáchá i zásobník, do kterého dávkujete prací prostředky, použijte sodu bikarbonu. Vyjměte jej z pračky a důkladně jej propláchněte teplou vodou. Potom pomocí houbičky odstraňte všechny usazeniny a nečistoty. Nakonec do něj nasypte sodu bikarbonu a zapněte pračku na 90 °C.
 • Gumové těsnění pračky může být postiženo tmavými nebo černými skvrnami plísně. K jejich odstranění zkuste použít koncentrované bělidlo nebo speciální čisticí prostředek na pračky. Při práci si nezapomeňte chránit ruce gumovými rukavicemi a oči ochrannými brýlemi, abyste předešli případnému zranění nebo podráždění.
 • Pokud jde o čištění filtru, přečtěte si návod. Každá pračka vyžaduje individuální přístup k čištění, proto je důležité dodržovat konkrétní pokyny k čištění pro váš model. Doporučujeme čistit filtr pračky pravidelně, každé tři měsíce, aby byla zajištěna jeho optimální funkčnost a delší životnost.

 

Předejděte zápachu pračky díky preventivním krokům

Abyste zabránili šíření zápachu z pračky, zaměřte se na preventivní opatření. Díky nim se v pračce nebudou hromadit nečistoty a bakterie, a tak účinně předejdete vytváření smradu.

 

čištění pračky

 • Dvířka na pračce nechte otevřená

Po každém použití nechte dvířka pračky a zásobník na prací prostředek otevřená, aby mohla důkladně vyschnout.

 

 • Jednou za měsíc vyčistěte filtr a těsnění

Minimálně jednou měsíčně proveďte důkladné čištění vnitřku pračky, přičemž nezapomínejte na gumová těsnění. K tomuto účelu použijte vlhký hadřík namočený v mírně zředěném octovém roztoku. Důkladně projeďte všechny spáry a záhyby těsnění, abyste odstranili všechny nečistoty a zbytky vody. Po tomto procesu těsnění dobře otřete suchou utěrkou. 

 

 • Snižte vlhkost v koupelně

Vlhkost je hlavním faktorem při tvorbě plísní a bakterií. Ujistěte se proto, že máte v koupelně dostatečnou ventilaci. V případě potřeby použijte odvlhčovač vzduchu, který pomůže udržet vlhkost v koupelně na optimální úrovni.

 

 • Jednou za čas nastavte vyšší teplotu praní

Pro efektivní odstranění bakterií nejen zevnitř pračky, ale také z prádla, je důležité pravidelně využívat i prací programy s vyššími teplotami. Kromě běžného praní na 40 °C proto doporučujeme občas vyprat některé kousky (například ložní prádlo či utěrky) i na 90 °C.

 

 • Používejte kvalitní prací prostředky a aviváž

Při výběru pracích prostředků je důležité dávat přednost kvalitním pracím gelům a avivážím. Běžné prací prostředky z obchodů mohou někdy způsobit, že se pračka rychleji ucpe a začne zapáchat. 

 

Proto doporučujeme zvážit alternativy, například produkty od značky Puella. Tato značka nabízí univerzální prací gel Puella, který se vyznačuje vysokou účinností a efektivitou.


A pokud chcete vaše oblečení i provonět,  použijte při praní kromě pracího gelu také parfém na praní Puella, který se s gelem dokonale doplňuje, nezanáší pračku a postará se o krásnou vůni, která na oblečení vydrží dlouhou dobu.

voňavá pračka a prádlo

Zpět do obchodu