Sušička? Ano! Jak ji co nejlépe využít

Sušička prádla se stala nepostradatelným domácím spotřebičem, protože nám pomáhá šetřit čas strávený věšením a sušením prádla. Využitím některých funkcí můžeme dokonce snížit množství prádla k žehlení, což je pro mnohé činnost, které se snaží vyhnout nebo na ní nemají čas. Používání sušičky je snadné, ale i zde existuje několik pravidel, která je třeba dodržovat, abychom se mohli těšit z čistého a voňavého prádla.

 

V tomto článku vám přinášíme užitečné tipy, jak jej správně používat.

Výběr programu pračky

Příprava na sušení

Příprava na sušení začíná ještě během ždímání prádla. Zvolte takový stupeň ždímání, který odstraní co nejvíce vlhkosti. 

Vždy zkontrolujte štítek oblečení, na kterém najdete informaci o tom, zda se může či nemůže sušit v sušičce.

Před vložením prádla do sušičky roztřiďte oblečení podle typu materiálu a tloušťky látky, abyste ste zabezpečili, že je na konci programu všechno suché. Před vložením prádla do sušičky jej roztřiďte a protřepejte, protože zmačkané prádlo se špatně suší.

Při výběru programu zvažte, zda budete oděvy po sušení žehlit: pak je nechte mírně vlhké. V takovém případě buďte také opatrní při plnění bubnu sušičky a naplňte jej pouze do poloviny.

Zkontrolujte, zda na oblečení nejsou skvrny, které by se po uschnutí odstraňovaly mnohem obtížněji. 

Po každém použití sušičky nezapomeňte vyprázdnit kondenzační nádržku. Pokud nemáte čas to pokaždé udělat nebo na to zapomenete, určitě nečekejte déle než tři nebo čtyři použití. Vodu z nádržky pak navíc můžete použít na zalévání květin, do ostřikovačů auta nebo do žehličky.

Po vysušení také vyčistěte filtr, abyste odstranili prach a roztoče. K vyčištění filtru můžete použít vysavač nebo jej dezinfikovat omytím v roztoku studené vody a bílého octa v poměru 1:1. Před vložením filtru do sušičky se ujistěte, že je zcela suchý.

Tímto roztokem byste také měli čistit buben alespoň jednou za tři měsíce. Tím také zabráníte vzniku nepříjemných pachů v sušičce a budete se moci těšit z voňavého oblečení.

 

Co do sušičky nepatří

Přestože do sušičky můžete dát téměř cokoli, uvádíme několik druhů oblečení a předmětů, které nejsou pro tento spotřebič vhodné:

 

  • Oblečení se štrasovými ozdobami a flitry. Tyto oděvy můžete prát v pračce, použití sušičky se však vyhněte, protože ozdoby by se v ní mohly poškodit. 
  • Vlněné oblečení. Vlna je velmi citlivá na vysoké teploty a při sušení v sušičce by se mohla zmenšit o několik velikostí. 
  • Oděvy z hedvábí. Hedvábí je velmi jemný materiál, který nesnáší vysoké teploty. Měli byste se proto úplně vyhnout jeho sušení v sušičce, protože by mohl ztratit svou měkkost. 
  • Krajkové spodní prádlo a podprsenky. Během sušení by mohlo dojít k poškození háčků, elastických částí a roztržení krajky.
  • Péřové bundy. Jemné husí peří by se v sušičce zničilo. Lepší je nechat je volně uschnout. 
  • Oblečení z fleecu. Fleece je syntetická tkanina a při vysoké teplotě se snadno plstí a mačká, při sušení by se mohl nenávratně poškodit. 
  • Plavky. I u plavek může dojít k poškození elastických částí, proto je nedávejte do sušičky. 
  • Punčochy. Sušení v sušičce by mohlo způsobit, že se na nich vytvoří zatrhnuta místa, které by znemožnily jejich další nošení.   
  • Koupelnové předložky. Samotná tkanina koberce je odolná, nicméně sušení může poškodit gumu, která je na jeho spodní straně, protože by se mohla při vysokých teplotách deformovat. 
  • Funkční a nepromokavé oblečení. Vzhledem k výrobním metodám a procesům by se tyto oděvy mohly vlivem tepla poškodit. 
  • Oděvy s nažehlovacími a pogumovanými obrázky. Obrázky by se mohly vlivem tepla odlepit nebo popraskat. 
  • Obuv s lepenými podrážkami. Lepidlo na některých botaskách či botách by vlivem tepla v sušičce roztalo. 
  • Prádlo vyprané v aviváži. Aviváž by mohla totiž sušičku zanášet. Pokud se přece rozhodnete pro její použití, doporučujeme často čistit filtr sušičky.
  • Oblečení s plastovými zipy. Plastové zipy by se mohly při působení tepla v sušičce zkroutit. 
  • Oblečení polité hořlavinami. Buďte mimořádně opatrní, znečistíte-li oděv lakem na vlasy, nebo se polijete naftou či benzínem při opravě auta. Sušení v sušičce je v tomto případě mimořádně nebezpečné.

 

Usušené oblečení v koši

Triky pro zlepšení kvality sušení

Pokud přece toužíte po krásně voňavém prádle, ale nechcete sušičku zanášet změkčovadlem, použijte parfém na praní. Na rozdíl od běžných aviváží parfémy na praní nezanášejí pračku ani sušičku, neucpávají vlákna prádla a neporušují tak jeho funkčnost. Jejich složení navíc obsahuje vysoké procento vonných olejů, což zajišťuje, že si prádlo vyprané s parfémem na praní zachová intenzivní a dlouhotrvající vůni. Značka Puella nabízí výběr parfémů ze šesti oblíbených vůní.

 

Aby bylo vaše prádlo měkčí a zbavilo se statické elektřiny, můžete použít míčky a ježky. Seženete je v drogeriích v různých velikostech a provedeních. Slouží ke změkčení prádla bez přidání chemických látek tím, že se prádlo při sušení pohybuje a jemně třese. Tím také zabraňují tvorbě záhybů.

 

Tajemství sušení ložního prádla spočívá v tom, že na jedno sušení vložíte do sušičky jen několik kusů. Tím se vyhnete tomu, abyste ze sušičky vytáhli pomačkanou vlhkou hroudu. Pokud chcete spolu s ložním prádlem sušit i další oblečení, doporučujeme dát ložní prádlo do sušičky jako první v poradí.

 

Zvolte správný program pro sušení jednotlivých typů oděvů. Informace o tom, který program zvolit, naleznete na štítku oděvu. Pro sušičku platí symbol čtverce s kruhem uvnitř. Přeškrtnutý čtverec s kroužkem znamená, že se oblečení nesmí sušit v sušičce. Pokud čtverec není přeškrtnutý, můžete tkaniny do sušičky vložit. Teplota sušení je označena počtem teček uvnitř kruhu:

  • Čtverec s kroužkem a jednou tečkou uvnitř znamená, že tkaninu lze sušit při nízké teplotě (max. 60 °C). 
  • Dvě tečky v kruhu označují sušení při střední teplotě (60 – 80 °C).
  • Tři tečky označují nutnost sušení při vysoké teplotě (viac ako 80 °C). 

 

Nenechávejte oblečení v sušičce dlouho po skončení sušení. Oděvy jsou po ukončení programu horké, což je správný okamžik pro jejich vyjmutí. Necháte-li je v sušičce příliš dlouho, vytvoří se na nich záhyby a pokrčí se. Kromě toho tak může vzniknout i nežádoucí zápach.

 

Neotevírejte dvířka sušičky během probíhajícího sušení. Zbytečně tím prodloužíte dobu sušení o dobu úniku horkého vzduchu a opětovného nahřátí bubnu. Pokud je to možné, umístěte sušičku do teplé místnosti. Nevytápěné prostory prodlužují dobu sušení.

 

Nabídli jsme vám několik tipů, jak zajistit čistotu a vůni prádla pomocí sušičky. Je jen na vás, kterými z těchto rad se necháte inspirovat.

Zpět do obchodu